تفاوت عمران و معماری در چیست؟

1

تفاوت مهندسی عمران و معماری در چیست؟

تفاوت عمران و معماری در چیست؟ برای پاسخ به سوال تفاوت معماری و عمران ، نیاز به معرفی این دو رشته داریم. در حقیقت، هر دو رشته ی مهندسی عمران و مهندسی معماری ، مربوط به برنامه ریزی، طراحی و ساخت سازه ها هستند. بیشتر مردم، این دو رشته را با هم اشتباه گرفته و بر این باورند که معمار و مهندس عمران ، هر دو یک کار را انجام می‌دهند، درحالی که تفاوت های بسیار زیادی میان رشته ی معماری و عمران وجود دارد! اما به راستی فرق عمران و معماری در چه چیزی است؟

تفاوت عمران و معماری

یکی ار تفاوت های رشته ی معماری و عمران در این است که رشته ی معماری ، به هندسه ی فضایی و بحث زیبایی شناسی یک سازه مربوط می‌شود. در حقیقت، معماری بیشتر جنبه ی هنری داشته و با حس هنری در طراحی همراه است! در حالی که رشته ی عمران ، جنبه محاسباتی داشته و میزان فشار بار ها بر روی اعضا ی سازه را بررسی می‌کند.

معماری یا عمران ؟

اگر چه مهندسین عمران نیز، در طراحی سازه ها دخیل بوده و بسیاری از قسمت های سازه را طراحی می‌کنند، اما این مهندسین معمار هستند که حرف اول را در طراحی و زیبایی یک سازه می‌زنند. معمولا، ابتدا، مهندس معمار ، قسمت های مختلف سازه، از جمله شکل دهی به اجزا، رنگ و فضای کلی پروژه را طراحی می‌کند. پس از آن، این مهندس عمران است که وظیفه ی ساخت سازه را دارد. در حقیقت، این مهندس عمران است که روش ساخت سازه را با محاسبات میزان نیرو های وارد بر سازه را انجام می‌دهد تعیین می‌کند تا بتوان ساخت سازه را به پایان رسانید! مهندس عمران ، مسئول تعیین نوع مصالح است. همچنین، دو مهندس باید بر سر تغییرات مورد نیاز احتمالی در روند اجرای پروژه، با هم مشورت کنند. پس، مهندس عمران ، طرحی را که یک مهندس معمار در ذهن پیاده کرده را می‌سازد و به سرانجام می‌رساند.

به طور خلاصه، می‌توان گفت، دغدغه ی اصلی یک مهندس معمار ، به روز بودن و مدرن بودن یک سازه است، در حالی دغدغه ی مهندس عمران ، ایمن بودن و پایداری همان سازه است. پس این دو مهندس در کنار هم، سازه ای زیبا و مدرن، و در عین حال، ایمن و پایدار خواهند ساخت. اگر چه تخصص مهندسین عمران و معماری به گونه ای است که می‌توانند در پاره ای از موارد، کار یکدیگر را پوشش دهند، اما همکاری این دو در کنار هم، می‌تواند باعث به وجود آمدن پروژه های موفقی شود!

اگر مهندس عمران نبود؟

یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن همه ی شما باشد این ست که اگر مهندس عمران نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ در این صورت سازه ای ساخته نخواهد شد! چرا که تمام محاسبات و کار هایی که برای عملی ساختن یک پروژه انجام می‌شود، توسط مهندسین عمران انجام می‌شود! این سازه، می‌تواند بدنه ی یک هواپیما، یک سد، تونل، پل و یا یک ساختمان ساده باشد!

اگر مهندس معمار نبود؟

اگر مهندسین معماری نبودند چه؟ جواب واضح است. در صورتی که مهندسین معماری نبودند، تمامی سازه های ساخته شده به دست مهندسین عمران، بی رنگ و بی روح بودند. همه ی ساختمان ها، با اشکال ساده در کنار هم ساخته شده بودند و تفاوتی میان ساختمان ها نبود! چرا که این مهندسین معماری بودند که به سازه ها، رنگ و رو داده و هنر را وارد صنعت ساخت و ساز کردند.

پس، از این مطلب می‌توان به این نتیجه رسید که برای داشتن سازه های مطمئن، ایمن، مدرن و زیبا، به هر دو ی این تخصص ها نیاز است. گرچه که بسیاری از مهندسین عمران ، خود نیز ذوق هنری داشته و طراحی های زیبایی انجام می‌دهند.

پس فرق معماری و عمران ، در هنر است. می‌توان گفت عمران رشته ای زمخت تر و محاسباتی است در حالیکه معماری رشته ای ظریف تر است که با ذوق هنری ادغام شده است.

منبع: godfreyhoffman

1 نظر
  1. ابراهیم رحیمی می گوید

    کوتاه ، گویا ، و تقربیا کامل .
    احسنت بر شما .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.