بتن مگر یا بتن لاغر چیست؟

0

بتن مگر یا بتن لاغر

بتن مِگر یا بتن لاغر به انگلیسی ( Lean Concrete ) نوعی از انواع بتن است که در صنعت ساختمان سازی ، استفاده ی زیادی دارد. تفاوت این نوع از بتن که با عنوان بتن مگر در ساختمان سازی شناخته می‌شود ، با بقیه ی بتن های ساختمانی ، در میزان و نسبت سیمان به مواد موجود در بتن برمی‌گردد. در بتن لاغر ، میزان سیمان موجود در بتن ، کمتر از انواع دیگر بتن است و در بازه ی حدودی 100 تا 150 کیلوگرم بر واحد مکعب قرار دارد.

بتن لاغر ، به دلیل نسبت کم سیمان به مواد دیگر بتن همچون آب، بتن غنی و محکمی نبوده و کاربرد آن به بخش های خاصی از یک پروژه ی ساختمانی محدود می‌شود.

دلیل استفاده از بتن مگر

کاربرد بتن مگر

بتن مگر ، معمولا در 2 بخش از یک پروژه ی عمرانی استفاده می‌شود. یکی از موارد استفاده از بتن مگر یا بتن لاغر ، جلوگیری از آبکش شدن یا جلوگیری از تماس مستقیم بتن فونداسیون با خاک است. دلیل این کار نیز جلوگیری از کشیده شدن و خشک شدن آب سیمان فونداسیون توسط خاک زیر فونداسیون ذکر می‌شود.

همچنین از بتن مگر برای صاف کردن و رگلاژ کردن کف فونداسیون در عملیات های عمرانی نیز استفاده می‌شود. این امکان نیز وجود دارد که در صورت خاک برداری بیش از حد، برای کف سازی و تراز از بتن مگر استفاده شود. همچنین، این بتن در پر کردن فضا های خالی نیز کاربرد دارد.

قبل از اجرای بتن مگر چه نکاتی باید رعایت شود؟

  • قبل از اجرای بتن مگر ، باید خاک زیرین آن مرطوب شود تا از جذب آب بتن توسط خاک و پوک شدن بتن جلوگیری شود.
  • گذشت حداقل 10 ساعت از اجرای بتن ریزی برای انجام عملیات بعدی لازم است و در این زمان، باید سطح بتن مگر را مرطوب نگاه داشت.
  • دقت شود که بتن درون دستگاه بتونیر به خوبی مخلوط شده باشد!

اصول بتن ریزی بتن مِگر

همانطور که در بالا گفته شد، قبل از اجرای بتن ریزی ، باید سطح خاک زیر آن را مرطوب نمود تا از خشک شدن بتن و جذب آب توسط خاک جلوگیری شود. توجه داشته باشید که خیس بودن و جمع شدن آب در کف فونداسیون اصلا شرایط مناسبی برای بتن ریزی نبوده و در اینجا ، فقط رطوبت مورد نیاز است!

پس از مرطوب کردن خاک کف فونداسیون، مخلوط بتن را در کف فونداسیون ریخته تا جایی که 5 تا 10 سانتی متر از  محدوده ی مورد نظر بیرون بزند! سپس با استفاده از شمشه و تراز ، به ماله کشی پرداخته و سطح بتن را صاف می‌کنیم. در پایان باید توجه داشته باشید که ارتفاع بتن مگر ، در هیچ نقطه از کف فونداسیون ، کم تر از 5 سانتی متر نباشد!

منابع: wecivilengineers

quara

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.