مزایا و معایب استفاده از بتن پیش تنیده چیست؟

0

مزایای استفاده از بتن پیش تنیده

1) طول عمر و دوام

از آنجا که استفاده از این تکنیک ، ضعف بتن در تحمل کشش را از بین می‌برد، باعث شده تا از ترک خوردگی بتن جلوگیری شود. از این رو می‌تواند در برابر اثر ضربات و شوک های وارد به سازه، مقاومت بهتری را به نسبت بتن آرمه ی معمولی نشان دهد.

این نوع از اعضای بتنی، می‌توانند در سخت ترین شرایط، طول عمر مفیدی داشته باشند! ویژگی ای که کمتر مصالح ساختمانی دارند.

یک عضو بتنی پیش تنیده ، در برابر بدترین شرایط آب و هوایی، مواد شیمیایی مضر، آتش سوزی، برخورد های تصادفی و اقدامات خرابکارانه مقاومت خوبی دارد. هر چند که استفاده از این قطعات در زمستان نیاز به زمان بیشتری دارد، چرا که این قطعات در کارخانه هایی با محیط گرم تولید می‌شوند.

2) سازگاری

قطعات پیش تنیده ی بتنی ، می‌توانند برای هر نوع برنامه و پروژه ای طراحی شوند، از پل ها کوتاه گرفته تا بزرگ ترین پروژه های عمرانی جهان!

طراحی این قطعات در کارخانه، به سازندگان آن اجازه می‌دهد تا بتوانند این قطعات را در طرح های مختلف، برای پروژه های مختلف طراحی کنند.

قالب پذیری ذاتی بتن، باعث شده تا قطعات پیش تنیده و پیش ساخته ی بتنی ، در شکل ها و اندازه های مختلف برای پروژه های متنوعی ساخته شود که هزینه ی آن ها را بسیار پایین تر از انواع مصالح ساختمانی دیگر آورده است.

3) مقاومت در برابر آتش

پل های ساخته شده به وسیله ی قطعات پیش تنیده ی بتنی ، در برابر آتش بسیار مقاوم بوده و به راحتی تسلیم نمی‌شوند. مقاومت بالا در برابر آتش ، هزینه ی پایین نگه داری ، ظرافت و زیبایی و مقاوم برودن در برابر خوردگی و زنگ زدگی، از ویژگی های این اعضای بتنی است.

4) تاثیر در اقتصاد محلی

قطعات پیش تنیده ی بتنی ، در کارگاه های کوچک محلی قابل تولید هستند. بیشتر مصالح مورد استفاده در آن ها نیز، در دسترس بوده و از همان محل قابل خرید است که باعث رونق اقتصادی همان منطقه می‌شود.

استفاده از قطعات پیش تنیده ی بتنی ، برای استفاده در ابعاد و بار های کوچک ، بسیار به صرفه بوده و سبب کاهش چشمگیر هزینه ها خواهد شد. همچنین به دلیل تولید عمده ی اشکال مختلف بتنی همچون دال های تی شکل و تو خالی، ستون ها و تیر های مختلف ، هزینه ی ساخت آن ها به شدت کاهش می‌یابد.

5) سریع و راحت

یکی از دلایل استفاده از اعضای بتنی پیش تنیده ، ساخت و ساز سریع و راحت با آنها است. این قطعات ، می‌توانند در زمان آماده سازی پروژه ، در داخل کارگاه ها ساخته شوند و پس از شروع پروژه ، بلافاصله وارد پروژه شوند! همچنین، به دلیل سازگاری این قطعات با شرایط آب و هوایی مختلف، در هر شرایطی می‌توان از آن ها جهت ساخت سازه استفاده کرد.

ساخت و ساز سریع تر، باعث پایان سریع تر پروژه شده که با کاهش هزینه های عمرانی همراه است. همچنین، عدم استفاده از قالب برای بتن ریزی نیز خود سبب افزایش سرعت و کاهش هزینه ها خواهد شد.

6) زیبایی شناسی

اعضای بتنی پیش تنیده ی پیش ساخته ، در اشکال مختلف و متنوع بسیار زیادی وجود دارند که می‌توان به سرعت به محل پروژه انتقال داد و از آن ها استفاده کرد.

همچنین با استفاده از ماسه های سیمانی ، شن ها متنوع، سیمان و رنگ های مختلف، میتوان جلوه های بصری زیبایی به سازه اهدا کرد!

سنگ، آجر، کاشی و بسیاری از مصالح ساختمانی دیگر نیز، به همین صورت توسط کارگاه ها و به صورت پیش ساخته، ساخته شده و پس از آن، به محل پروژه انتقال می‌یابند. این ویژگی، به طراحان اجازه می‌دهد تا با هزینه ای کم تر از سنگ، به زیبایی های هم تراز با آن برسند!

معایب استفاده از اعضای بتنی پیش تنیده !

مانند هر چیز دیگری در دنیا، بتن پیش تنیده نیز یک سری مزایا داشته و یک سری معایب! در پایین به بررسی معایب بتن پیش تنیده می‌پردازیم!

  • این نمونه از اعضای بتنی ، به دلیل استفاده از مصالح ساختمانی پر مقاومت و فولاد قوی، هزینه ای بیش تر از یک عضو بتنی معمولی دارند!
  • استفاده از دستگاه های گران قیمت و پر هزینه برای ایجاد کشش و پیش تنیدگی بتن نیز ، هزینه هایی اضافی را به صاحب پروژه تحمیل خواهد کرد.
  • حمل و نقل این نوع از اعضای بتنیکمی دشوار بوده که باعث اضافه شدن هزینه ی جا به جایی خواهد شد.
  • و در پایان، استفاده از اعضای پیش تنیده در سازه های کوچک و بار های سبک، اقتصادی و به صرفه نیست!

بتن پیش تنیده چیست؟ کاربرد بتن پیش تنیده!

منبع: theconstructor

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.