واش بتن چیست؟ ( بتن شسته )

0

واش بتن چیست؟

واش بتن ( واشد بتن ) یا همان بتن شسته نوعی از کف پوش بتنی است که در کفسازی پارک ها ، حیاط ، پیاده رو ، باغ ، سقف و به طور کلی محوطه هایی زیبایی آن ها برایمان اهمیت دارد استفاده می‌شود. واش بتن ، از ترکیب ماسه ، سیمان ، سنگ ، چسب بتن و مواد روان کننده بتن ساخته می‌شود. همچنین برای رنگ دهی به این نوع از بتن و زیبایی آن، از رنگ های مصنوعی نیز استفاده می‌شود.

دلایل استفاده از واش بتن

یکی از دلایل استفاده از واش بتن ، استحکام بالای آن در مواجهه با شرایط جوی سخت است. این نوع بتن در برابر هرگونه شرایط جوی سرد و گرم، به خوبی مقاومت می‌کند. از دیگر دلایل استفاده از واش بتن در معابر شهری و پارک ها، چسبندگی بالای آن است.

سنگ واش بتن در بازار

سنگ واش بتن ، معمولا در اندازه های 30×60 ، 40×40 ، 50×50 و 30×30 تولید می‌شود. ضخامت این نوع سنگ ها بسته نوع شرکت تولید کننده ی آن ها، در حدود 3 تا 5 سانتی‌متر است. در تولید سنگ های واش بتن ، می‌توان مطابق با سلیقه مشتری ، رنگ و نوع طرح و حتی اندازه ی سنگ ها را در نظر گرفت.

نحوه ساخت و تولید سنگ واش بتن

روش تولید سنگ واش بتن بسیار ساده است. برای تولید واش بتن یا بتن شسته ، ابتدا مخلوط بتن را در قالب های مخصوص ریخته و به مدت 24 ساعت در اتاق بخار همراه با ویبره قرار می‌دهند. سپس این موزائیک ها را بیرون آورده با فشار آب و فرچه های مخصوص سیمی شستشو می‌کنند تا سیمان های سطح آن ، رفته و سنگ های داخل بتن بیرون بزند که این برجسنگی های سنگ های روی واش بتن ، باعث زیبایی آن می‌شود. البته که در تولید این سنگ واش بتن ها باید از سنگ دانه های مرغوبی استفاده کرد که توانایی تحمل شرایط سخت جوی را داشته باشند.

شستشوی واش بتن
شستشوی واش بتن

ویژگی های واش بتن خوب چیست؟

  • یک واش بتن خوب، پس از شکسته شدن، باید سنگ های داخلش از سیمان جدا نشده و در حقیقت، بعد از شکستن ، سنگ ها نیز با سیمان داخل مخلوط بشکنند!
  • در داخل واش بتن نباید حباب هوا وجود داشته باشد! برای اطمینان می‌توانید پس از شکستن واش بتن، داخل آن را نگاه کنید. در صورت وجود حباب های هوا، واش بتن شما واش بتن خوبی نیست!
  • پس از شکسته شدن واش بتن، دقت کنید که سنگ های در تمام طول ضخامت بتن وجود داشته باشند! اگر ضخامت واش بتن شما 4.5 سانتی‌متر است، باید خرده سنگ ها را در تمام 4.5 سانتی‌متر ضخامت آن مشاهده کنید!
  • توجه داشته باشید که تراکم سنگ دانه ها در واش بتن باید به صورت یک نواخت باشد.
  • مقاومت فشاری یک موزییک واش بتن خوب، معمولا در حدود 300Kg/Cm^2 می‌باشد.
  • سنگدانه های استفاده شده در واش بتن باید اندازه های یکسانی داشته باشند!
  • در واش بتن، باید از سیمان پرتلند 400 عیار استفاده شود.
  • و در پایان، واش بتن شما باید در برابر سردی گرمی و نفوذ آب ، مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

موارد استفاده از واش بتن

بیشترین استفاده از واش بتن، معمولا در اماکن عمومی و محوطه های روباز است. اماکنی همچون پیاده‌رو، حیاط، رمپ پارکینگ، اطراف استخر و پارک ها بیشترین میزان استفاده از واش بتن ها را دارند.

اجرای واش بتن
اجرای واش بتن

طریقه ی اجرای واش بتن

ابتدا مطمئن شوید که سطح زیرین واش بتن شما به خوبی محکم و کوبیه شده است. سپس موزائیک های واش بتن را بعد از ریختن ملات در جای خود به گونه ای قرار می‌دهیم که به اندازه ی 0.5 تا 5 سانتی متر بین آن ها خالی باشد. این فاصله برای بند بین کاشی ها در نظر گرفته می‌شود. فاصله ی بندهایی که گذاشته شده است، بعدا توسط سیمان یا سنگ و یا چمن میتواند پر شود!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.